עיצוב לעסקים קטנים

שמי לי-רן שלומי גדרון ואני מעצבת פנים בעלת תואר ראשון בעיצוב ובעלת סטודיו לעיצוב פנים ומיתוג לעסקים: MISS LEE DESIGN.
לאחר סיום לימודיי השתלבתי בעבודה בשניים מהמשרדים המובילים בארץ לעיצוב פנים מסחרי. במשך ארבע שנים אלו רכשתי ניסיון רב בעיצוב פנים וניהול פרויקטים רחבי היקף בתכנון חנויות, רשתות אופנה, מסעדות, ברים, בתי קפה, משרדים ועוד.
התנסיתי בעבודה מול משרדי מיתוג שונים ויחד איתם בנינו ללקוחות חזות ויזואלית ייחודית אשר מבדלת אותם מן המתחרים שלהם.
עם התפתחותי כמעצבת פנים, מצאתי עצמי יותר ויותר מתעניינת גם בשלב המקדים יותר לעיצוב הפנים וזהו פיתוח השפה הויזואלית והגרפית של העסק, כלומר מיתוג. דבר שהביא אותי להרחבת תחום התעסקותי למיתוג ועיצוב פנים תחת קורת גג אחת.
במהלך עבודתי עם בעלי עסקים שונים שמתי לב לנושא שחוזר על עצמו במקרים רבים והוא: שבעלי עסקים מתקשים להרים את הראש מתוך העסק שלהם ולהתבונן עליו רגע מהצד. הם אינם מצליחים לנסות ולהסתכל עליו מהצד של הלקוח.
עסק קטן או בינוני, במקרים רבים, הוא בעל ערך רגשי לבעליו. זהו עסק שנובע מתוך כישוריו האישיים או מתוך אהבתו של בעל העסק לתחום או לעשייה מסוימת. על כן, סבורים בעלי עסקים רבים כי לקוחות מבחינים ומעריכים את המאמץ ואת תשומת הלב שנותן בעל העסק לעסק שלו וכי זה מספיק בכדי למשוך אותם אל דלתם.
ובכן: חדשות מרעישות (באנגלית זה נשמע יותר טוב: NEWS-FLASH) לא כך המצב!

האם צריך לצעוק על מנת שישמעו אותנו? 

מוצר טוב אינו מספיק כדי לגרום לעסק שלנו להצליח. אנחנו, כבעלי עסק, צריכים לספר לעולם על קיומו של המוצר שלנו ועל כמה שהוא טוב, אחרת אף אחד לא יידע זאת.
בעולם שבו ישנו עומס ויזואלי כה גדול, מוטלת עלינו, בעלי העסקים, האחריות לעזור לצרכן להחליט לבחור בנו. אסור לנו לסמוך על דמיונו או רצונו לשים לב אלינו. אנחנו צריכים לגרום לו להבחין בנו, לפנות אלינו ולהפוך ללקוח שלנו. על כן, על מנת שמבין כל מתחרינו, הלקוח יבחר בנו ואך ורק בנו, עלינו לגרום לעסק שלנו להתבלט מעל כולם.
הדרך הפשוטה יותר לעשות זאת היא לצאת לרחובות ולצעוק זאת באופן פיזי, זוהי שיטת מכירה מאוד מוכרת ומקובלת בשוק הכרמל לדוגמא. והיי, שם זה באמת עובד.
הדרך המתוחכמת יותר היא ליצור בידול וייחוד לעסק שלנו באמצעים ויזואליים. ובמילים אחרות: לדאוג כי המסר התדמיתי של העסק שלנו יועבר ללקוח בצורה אחידה, ברורה ובמיוחד אסתטית.
בואו נחשוב על עצמנו לרגע, מהצד של הלקוח. כשאנו מחליטים נניח לחפש שירות או מוצר מסוים, כמו למשל: צימר בצפון. על צימרים נהוג לקבל המלצות מחברים או לחפש באינטרנט. ברוב המקרים אנו נפגוש את הצימר לראשונה באתר האינטרנט שלו, נרצה לראות תמונות ולקבל מידע. מה יגרום לנו להתקשר לצימר זה או אחר?
צימר שהאתר שלו, הלוגו והתחושה הכללית היא של אסתטיקה, רצינות ומקצועיות, ייתן לנו תחושה והרגשה יותר טובים, זה ברוב המקרים יהיה הצימר שנחליט לבחור בו.
כמובן שכשנגיע לצימר עצמו, חשוב שגם העיצוב שלו, ימשיך את הסגנון ואת התחושה שקיבלנו דרך אתר האינטרנט. צימר שכזה יבטיח לעצמו לקוחות רבים וטובים שיחזרו אליו שוב ושוב ואף ימליצו עליו לאחרים.

אנחנו והלקוח. אהבה ממבט ראשון? 

צורה שבה לקוחות רואים וחווים את העסק שלנו אנו קוראים בשפה מקצועית: "נראות". ובאנגלית: "Visibility" כלומר, איך העסק נראה ויזואלית כלפי חוץ, הן מבחינת המיתוג והן מבחינת עיצוב הפנים.
אז איך נוכל לגרום לעסק שלנו "להיראות"?
בואו נחשוב רגע על התהליך שעובר הלקוח מהרגע שהוא הופך מלקוח פוטנציאלי – לממשי.
לקוח פוטנציאלי זהו אדם הזקוק למוצר או לשירות שלנו בהווה או בעתיד, שיש לו את התקציב על מנת לרכוש את המוצר או השירות שלנו ושיש לו את היכולת והסמכות להחליט לבצע את הרכישה. לקוח כזה נרצה שיפנה אלינו.
ישנן דרכים רבות שבאמצעותן יכול הלקוח להיחשף אלינו: הוא יכול לקבל עלינו המלצה מחבר, הוא יכול למצוא אותנו תוך כדי שיטוט ברשת האינטרנט, הוא יכול לשמוע עלינו ברדיו, הוא יכול להיחשף אלינו פיזית תוך הליכה ברחוב או בקניון ולראות את החנות שלנו ועוד.
המשותף לכל הדרכים הללו הוא שהן כולן מסתכמות ברגע רגע אחד יחיד ומיוחד וזהו – רגע החשיפה (להלן המבט הראשון). זהו הרגע בו הלקוח מגלה אותנו בפעם הראשונה ומחליט אם לתת לנו צ'אנס או לא.
רגע כזה ניתן להקביל לסיטואציה של בליינד-דייט ראשון: כבר מהרגע הראשון יודעים אם זה זה, או לא.
אם ברגע הקסום והמיוחד הזה הצלחנו לשבות את ליבו ולגרום לו לשים לב אלינו, אז עשינו לפחות חצי מהדרך. מאותו רגע חובת ההוכחה היא עלינו, אבל לפחות זכינו בתשומת ליבו ובאמונו הראשוני של הלקוח.
כמו למשל, אם נלך בקניון ונראה חנות שהחזית שלה מאוד מרשימה ושהלוגו והשילוט שלה נראים טוב, תת ההכרה שלנו ימשוך אותנו פנימה, אפילו מבלי שנרצה, משהו בהבטחה שמאחורי החנות הזו משפיע על הבחירה שלנו להיכנס.
***

להבליט את הפרה הסגולה שבך 

אחרי שעברנו את הניפוי הראשוני וגרמנו ללקוח שלנו לשים לב אלינו, מבין כל אלפי העסקים והגירויים שהוא נחשף אליהם, מגיע השלב שבו הוא מחליט אם לפנות אלינו או לא. פה נכנס האלמנט של ה"בידול".
מבין כל העסקים שהוא בחר (או יותר נכון – הלב שלו בחר) הוא מחליט לפנות אל חלק מהם (וכאן נכנס לתמונה המוח של הלקוח).
כעת הלקוח מתחיל להפעיל שיקולים רציונאליים וכאן הרגע שבו אנו צריכים לתת לו את הערך המוסף שלנו.
המושג של "פרה סגולה" (שהומצא על ידי סת גודין) הוא רק מושג יצירתי יותר למושג בידול. יש המון פרות בעולם ורובן ככולן נראות, פחות או יותר, אותו הדבר, לכן ברגע שרואים עדר של פרות ובניהן פרה אחת סגולה, זה יגרום לנו לעצור ולהסתכל.
על כן, מבין כל העסקים שקיימים כיום בשוק, אנו מוכרחים לחשוב מה מייחד אותנו, מה יש בנו שאין באף אחד אחר ואז עלינו להבליט את הייחוד הזה בצורה חכמה ומתוחכמת.
זה מחזיר אותנו לדבר על ה-"נראות" הזו שהזכרנו אותה קודם.
כפי שלפני הליכה לראיון עבודה היינו מתלבשים בצורה מכובדת וייצוגית, כך עלינו להלביש את העסק שלנו. כל יום הוא ראיון עבודה בלתי רשמי עבור העסק שלנו מול אלפי הלקוחות שבוחנים אותנו יום יום שעה שעה.
הנראות של העסק באה לידי ביטוי בשם של העסק, בשילוט (אם יש), בלוגו, כרטיסי הביקור, אתר האינטרנט ובעיצוב הפנים. בין אם זה קליניקה, משרד, חנות או מסעדה, עלינו לחשוב מהי התחושה הכללית שאנו רוצים שהלקוח יחווה מהאינטראקציה עם העסק שלנו.

מיתוג, עיצוב פנים ומה שבניהם  

מיתוג למוצר או לעסק מעניק לו תכונות ותועלות, אשר השילוב ביניהן מייצר חוויה וערך בעיני הצרכן (Look and Feel).
זהות המותג היא הביטוי הגרפי של העסק: לוגו, כרטיסי ביקור, אתר אינטרנט, ועוד. שם בעצם מתחילה חווית הלקוח.
החוויה נשלמת כשהלקוח מגיע אל החלל המעוצב. השפה הגרפית שהוא כבר מכיר, מקבלת ביטוי ויזואלי תלת מימדי בחלל מוחשי ואמיתי. הביטוי הוויזואלי מתבטא בארכיטקטורה ובתכנון החלל, בבחירת החומרים, בפרטים, בתאורה, בצבעים וברהיטים ובכל אלמנט עיצובי שנותן זהות לחלל ומשפיע על תחושת המשתמש.
כשהלקוח יוצא מהעסק שלנו עם שקית מכירה ממותגת, אריזה או כל אלמנט ממותג אחר, זו כבר חוויה טוטאלית. השארנו את הלקוח עם עוד משהו מאיתנו ולקוח כזה ירצה לשוב אלינו.
על כן חייב להיות קשר ישיר בין המסר התדמיתי של מותג והאלמנטים הגרפיים אשר מרכיבים אותו, לבין עיצוב החלל של העסק . יש ליצור עקביות ואחידות בין עיצוב הפנים לבין המיתוג והגרפיקה. זה מעניק לעסק תדמית חזקה ואמינה.
ולסיכום: עסק ממותג ומעוצב כהלכה יביא לנו יותר לקוחות פוטנציאלים וממוקדים, מה שיאפשר לנו יותר הזדמנויות למכירה וזה אומר: יותר מכירות, פדיון גבוה יותר ועסק רווחי יותר ;שורה תחתונה – העיצוב עובד.
SIMBLAWebsite Builder